طلای آب شده چیست و نحوه سرمایه گذاری روی طلای آب شده

طلای آب شده

طلای آب شده چیست و نحوه سرمایه گذاری روی طلای آب شده:

طلای آب شده ، طلایی است که از ذوب کردن شمش طلا و یا زیورآلات کهنه یا دست دوم به دست می‌آید. این طلا از ذوب کردن مصنوعات طلا، طلای دست دوم، طلای شکسته یا حتی شمش به دست می‌آید. طلای آبشده می‌تواند به هر شکلی باشد و هیچ قانونی برای اشکال و ابعاد آن وجود ندارد.

برای سرمایه‌ گذاری در طلا ی آب شده، باید توجه داشت که طلای آبشده نقدینگی بالایی دارد و به سادگی به پول تبدیل می‌شود. همچنین، ارزش طلای آبشده به مرور زمان بالا می‌رود و ریسک کم شدن ارزش برای این دارایی بسیار کم است. طلای آبشده در مقابل تورم مقاومت بالایی دارد و قیمت آن افزایش می‌یابد. همچنین، طلای آبشده اجرت ساخت و مالیات ندارد. بر خلاف طلای زینتی، در خرید و فروش طلای آبشده عیار آن ثابت است و از ارزش آن کاسته نمی‌شود.

طلا و سکه چه تفاوتی با طلای آب شده دارد؟

طلای آبشده، طلایی است که از ذوب کردن شمش طلا و یا زیورآلات کهنه یا دست دوم به دست می‌آید. در مقابل، سکه‌ها قطعاتی از طلا هستند که به‌عنوان «کالا» شناخته و خرید و فروش می‌شوند.

تفاوت‌های کلیدی بین سکه و طلای آبشده عبارتند از:

  • نقدینگی: طلای آبشده نقدینگی بالاتری دارد و همیشه خریدار دارد.
  • تاثیر بازار داخلی: عمده‌ی قیمت سکه به تصمیمات داخلی مانند سیاست‌های کشور و بازار عرضه و تقاضای آن بستگی دارد. قیمت طلای آبشده به تصمیمات و عوامل داخلی بستگی ندارد و رابطه‌ی مستقیمی با قیمت دلار و انس دارد.
  • مالیات و اجرت: طلای آب شده بر خلاف سکه‌هایی که در بورس خریداری می‌شوند، مالیات ندارد. برای طلای آبشده اجرت ساخت و هزینه وکیوم (بسته‌بندی) را پرداخت نمی‌کنید.
  • حباب قیمتی: طلای آبشده بر خلاف سکه حباب ندارد.
  • قابلیت تبدیل به زیورآلات: طلای آبشده قابلیت تبدیل به انواع زیور‌آلات را دارد.

به همین دلیل، اگر به دنبال سرمایه‌ گذاری هستید که نیاز به پرداخت‌های جانبی (مثل مالیات، هزینه ساخت و بسته‌بندی) نداشته باشد، طلای آب شده گزینه بهتری است.

طلای آب شده

چگونه می‌توان طلای آب شده را خرید؟

برای خرید طلای آبشده، می‌توانید به بازار زرگرها یا همان بازار بزرگ تهران و راسته طلافروشان مراجعه کنید. همچنین، می‌توانید از سایت‌های معتبری که فروش طلای آبشده را انجام می‌دهند، خرید کنید.

طلا فروشی‌ها بعد از اینکه طلا را از مشتری می‌خرند، در صورتی که به عنوان طلا دست دوم قابل فروش نباشد، آن را به مراکز ری‌گیری می‌فرستند و ذوب می‌کنند.

همچنین، برخی از فروشگاه‌ها تخفیف‌هایی را برای خرید بالای 30 گرم (0.5 درصد تخفیف) و خرید بالای 200 گرم (1 درصد تخفیف) ارائه می‌دهند.

لطفاً قبل از خرید، از معتبر بودن فروشگاه و کیفیت طلای آبشده اطمینان حاصل کنید. همچنین، قیمت روز طلا را بررسی کنید تا از قیمت مناسب خرید کنید.

 

برای دریافت ایده های سرمایه گذاری میتوانید از ایده باران کمک بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *